Haber

Dünya şehirleri ‘sıfır atık’ temasıyla Üsküdar’da buluşuyor

İSTANBUL (İGFA)– Dünyanın en değerli şehirlerinin ardından bu yıl ilk kez ilçe belediyesi olarak Üsküdar’da gerçekleştirilecek zirve, 31 Ekim 2023’te gerçekleşecek. 140’ı aşkın ülkeden devlet liderleri, bakanlar ve şehir yöneticileri bir araya gelecek. zirveye katılmak.

Zirvenin ana teması “Sıfır Atık” olacak. Bir diğer önemli konu ise “Herkes için Sürdürülebilir Kentsel Geleceğin Finansmanı” olacak. Bu temalar kapsamında sıfır atık, sıfır atığın sürekliliği, kentsel gelişimin finansmanı, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması, sürdürülebilir ulaşım ve altyapı, toplumsal uyum ve kapsayıcılık gibi konular ele alınacak. Tepe, Birleşmiş Milletler, hükümetler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve özel sektör temsilcileri gibi farklı kesimlerden katılımcıların görüş ve deneyimlerini paylaşacağı bir platform oluşturacak.

EMİNE ERDOĞAN ZİRVE’DE EV SAHİBİ OLDU

Zirvenin Türkiye’ye getirilmesinde önemli rol oynayan Emine Erdoğan’ın himayelerinde ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen zirveye Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ev sahipliği yapacak. Dünya Şehirler Günü Zirvesi, dünya şehirlerinin ilk kez tek bölgede buluşacağı tarihi bir etkinlik olacak. Tepe Üsküdar’ın çeşitli yerlerinde düzenlenecek.

31 Ekim 2023 tarihinde İstanbul Üsküdar Belediyesi olarak Habitat Dünya Şehirler Günü etkinliğine ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Hilmi Türkmen, “Bu özel etkinlik, temel sorunları örnek analiz ve analizlerle çözen şehirlerin değerinin vurgulanması için bir fırsat sunuyor. dünya için sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmak.” . İstanbul Üsküdar Belediyesi olarak sürdürülebilir kentleşme hedeflerimize ulaşmak için kararlılıkla çalışıyor, şehrimizi daha yaşanabilir ve kapsayıcı hale getirmek için büyük adımlar atıyoruz. Dünya Şehirler Günü, şehirlerimizin geleceği için önemli bir platform oluşturuyor ve biz de deneyimlerimizi ve başarılarımızı bu platformda paylaşmak istiyoruz. “Bunun ötesinde dünyanın birçok ülkesinden devlet adamlarının ve büyükşehirlerin üst düzey yöneticilerinin katılacağı zirvede deneyimlerin paylaşılmasını ülkemiz açısından çok pahalı buluyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu